گاه طبیعت با جاذبه های سحرانگیزش شما را غافلگیر می کند و به فکر وا می دارد. هر تکه ای از طبیعت نشان از هنرمندی دست نقاش آن دارد که با صبر و حوصله میلیون ها رنگ را به آن پاشیده و طرح ها و نقش های بسیاری را خلق کرده است؛ اما به برخی […]

گاه طبیعت با جاذبه های سحرانگیزش شما را غافلگیر می کند و به فکر وا می دارد. هر تکه ای از طبیعت نشان از هنرمندی دست نقاش آن دارد که با صبر و حوصله میلیون ها رنگ را به آن پاشیده و طرح ها و نقش های بسیاری را خلق کرده است؛ اما به برخی نقاط که می رسیم تابلویی از هزاران نقش پیش روی مان قرار می گیرد که حکایت از میلیون ها سال گذر زمان دارد. دره ها و تنگه های فرسایش یافته یکی از دیدنی ترین آنها هستند که در جای جای جهان و کشورهایی همچون آمریکا، آلمان و انگلیس به چشم می خورند. در این میان کشورمان ایران نیز از این موهبت ها بی نصیب نمانده و چند نمونه از زیباترین آنها را در خود جای داده است.

این بار برای دیدن نمونه ای از این تنگه ها به جنوب سرزمین عزیزمان می رویم. قدم به جزیره ای در میان آب های خلیج فارس می گذاریم که به سبب داشتن جاذبه های منحصر به فرد طبیعی شهرتی جهانی دارد. راهی قشم هستیم؛ جایی که قرار است با تماشایش حیرت زده شویم.

می خواهیم شما را با یکی از عجایب هفتگانه این جزیره دیدنی آشنا کنیم…تنگه چاهکوه جزیره قشم

Chahkooh Canyon Qeshm Island


چرا تنگه چاهکوه؟


  • تنگه چاهکوه در یکی از زیباترین جزایر ایران قرار دارد و در این سفر از دیدن جاذبه های بسیاری بهره مند خواهید شد.
  • این جاذبه طبیعی یکی از عجایب هفتگانه در جزیره زیبای قشم است.
  • این تنگه دارای صخره ها و تندیس هایی است که به صورت طبیعی و بر اثر گذر زمان شکل گرفته اند و هر یک می توانند ساعت ها شما را به تماشای خود وا دارند.
  • اگر به شمارش ستارگان در شب علاقه دارید، تنگه چاهکوه جزیره قشم می تواند چهره دیگری از آسمان شب را برای تان به نمایش بگذارد..

نامناسب برای


معلولان حرکتی و سالمندان ناتوان

مناسب برای


علاقه مندان به جاذبه های طبیعی و افراد آشنا به سنگ نوردی

آشنایی با تنگه چاهکوه – دره ای مقدس در جزیره قشم

قسمت شرقی جزیره قشم میزبان دره ای شگفت انگیز است که به تنگه چاهکوه شهرت دارد و با جلوه های خاص خود موجب حیرت بسیاری از بازدیدکنندگان خود می شود. همه عناصر طبیعی دست به دست هم داده اند تا طی سال ها این پدیده را شکل دهند و هنرمندی طبیعت را به نمایش بگذارند. دره ای به عمق ۱۰۰ متر که دنیای جدیدی را برای تان رقم می زند و گویی شما را به سرزمینی دیگر فرا می خواند. کافیست تا بخت با شما یار باشد و باران هم شروع به باریدن کند، آنگاه یکی از زیباترین تصاویر طبیعت ایران را مشاهده خواهید کرد.

 در تابلوی اطلاعات سازمان منطقه آزاد قشم از این تنگه با عنوان دره مقدس چاهکوه یاد شده است چرا که آب در گذشته های دور تقدس خاصی برای پیشینیان ما داشته و این دره محلی برای ذخیره آب بوده است. البته شاید بتوان هنوز هم قداست را در این مکان جستجو کرد چرا که قدرت پروردگار در جای جای آن خودنمایی می کند.

دست تان را به ما دهید تا قدم به درون این دره بگذارید و شاهکار آفرینش را ببینیم…

دیدنی ها و تفریحات

با تماشای دیدنی ها و انجام بعضی فعالیت ها می توانید لحظات خوشی را در این دره رقم بزنید:

۱- اشکال شگفت انگیز | ورود به دنیایی جدید

به محض قرار گرفتن در ورودی دره، تندیسی طبیعی را خواهید دید که به «سه سر نگهبان» شهرت دارند. سپس به چهار چاه می رسید که توسط ساکنان در میان دره حفر شده اند تا ذخیره گاهی برای آب شیرین باشند.

پس از گذر از کنار آنها، تندیس ها، حجم ها، کاسه ها و طاقچه ها بر دیواره دره به چشم می خورند. کم کم دیواره های عمودیِ نسبتا مرتفع، شما را از دنیای بیرون جدا می کنند و با اشکالی شگفت انگیز همچون شیارها و خطوط فرسایش موازی و عمیق و انواع حفره های نیمه کروی و بیضوی مواجه می شوید. در قسمت هایی از دیواره صدف ها نیز دیده می شوند و می توانند ردپایی از حضور آب دریا در گذشته باشند. جوی های سنگی در کف دره، بر اعجاز چاهکوه می افزایند و شما را محو تماشای زیبایی های این پدیده طبیعی می کنند.

۲- پیمایش دره – قدم زدن در دنیایی پر از شگفتی

تنگ چاهکوه با زیبایی هایش شما را جادو خواهد کرد و مجبور خواهید شد برای کشف زیبایی های بیشتر کمی جلوتر بروید. با هر قدمی که بردارید، این پدیده طبیعی با جلوه ای تازه شما را غافلگیر می کند و تصویری تازه را به شما هدیه می دهد. بعد از مدتی با راهی فرعی مواجه می شوید و کنجکاوی امان تان را می برد. وسوسه کشف تصاویر و اشکال تازه شما را در این دره پیش می برد و هر لحظه بر حیرت تان می افزاید.

درون دره چاهکوه چه خبر است؟

هنگامی که به چاهکوه قدم می گذارید این پدیده طبیعی با دره ای عریض و دیواره های بلند به استقبال شما می آید. دیواره ها از دو طرف شما را احاطه می کنند و حق تماشای آسمان را از شما می گیرند به همین دلیل است که در چاهکوه نور کمی وجود دارد.

هر چه پیش تر می روید از میزان عرض کاسته می شود و به نقاطی می رسید که به سختی می توانید از آنها عبور کنید. در این نقاط دیواره ها تقریبا به هم می رسند و فاصله ۲ دیواره از یکدیگر از نیم متر هم کمتر می شود.

این دره از چهار طرف، چهار تنگه دارد که دره اصلی و دره عمود بر آن راشامل می شود و شکلی مانند یک چهارراه را تشکیل می دهد. به این معنا که پس از ورود به دره، در مسیر پیمایش آن به دو شکاف در دو سوی خود برخورد می کنید که هر یک شما را به دره ای با ویژگی های تازه هدایت می کنند. اگر از سمت شمال وارد دره شمالی جنوبی شوید با دره ای عریض تر و کم شیب تر به شکل U مانند برخورد می کنید. با پیشروی به سمت جنوب، کاهش عرض و افزایش شیب را حس خواهید کرد تا حدی که در انتها، دره به شکل V در آمده و صعب العبور می شود و این تغییر شکل حکایت از سیلابی بودن دره دارد.

۳- عکاسی

مناظر خاص این دره و اشکالی که در سراسر آن بساط خود را پهن کرده اند سوژه های نابی برای عکاسی هستند. اگر کمی خلاقیت را چاشنی کارتان کنید، قادر به ثبت تصاویری خارق العاده خواهید بود. فرصت را از دست ندهید، مگر چندبار می توانید این اعجاز طبیعت را ببینید و شگفتی هایش را ثبت کنید؟! عکس ها خاطره شیرین این سفر را برای همیشه ماندگار می کنند.

۴- سنگ نوردی

اگر از علاقه مندان به سنگ نوردی هستید و با اصول اولیه این فعالیت آشنایی دارید، در سفر به چاهکوه لوازم خود را در کوله بارتان جای دهید تا تجربه ای متفاوت از سنگ نوردی را برای خود رقم بزنید. یادتان باشد که تنها با سنگ نوردی می توانید به برخی قسمت های هیجان انگیز دره دسترسی پیدا کنید.

۵- تماشای آسمان شب

درست است که با قرارگرفتن در تنگه چاهکوه جزیره قشم، تنها قسمت کوچکی از آسمان را می توانید ببینید؛ اما در شب همین تکه کوچک بسیار تماشایی می شود. درخشش ستارگان در شب جلوه خاصی به تنگه چاهکوه می دهد و وقتی از درون آن به آسمان نگاه می کنید چلچراغی را در بالای سرخود می بینید که شما را با خود به دنیایی دیگر می برد. اینجا تصویری دیگر از شب و ستارگانش را برای تان رقم می زند؛ تصویری که شاید هیچ کجای دیگر آن را نخواهید یافت.

اما به یاد داشته باشید به دلیل نبود امکانات و عدم پوشش دهی آنتن تلفن همراه در درون تنگه، لازم است تا از قبل هماهنگی های لازم را انجام دهید و همراهی راه بلد و آشنا به تنگه را با خود ببرید تا برای تان مشکلی پیش نیاید.

بهترین فصل سفر به تنگه چاه کوه

 جزیره قشم یکی از مناطق گرمسیری ایران است و توصیه می شود که در پاییز و زمستان و یا ایام نوروز تا اواسط اردیبهشت به آنجا سفر کنید.

بهار: در ابتدای بهار  این جزیره آب و هوای تقریبا مطبوعی دارد و مسافران زیادی را به ویژه در ایام نوروز به سوی خود می کشاند. تا اواسط اردیبهشت هم می توانید بر روی سفر به این جزیره حساب باز کنید اما پس از آن اگر طاقت گرما را دارید به سوی قشم بروید.

تابستان: در تابستان های داغ قشم، اهالی جزیره هم بیشتر به سفر می پردازند و کمتر کسی ترجیح می دهد در جزیره بماند اما این فصل فرصت خوردن خرچنگ های خوشمزه و برخی دیگر از آبزیان است.

پاییز و زمستان: با کاهش دما در این دو فصل، هوای قشم مطبوع تر خواهد بود و امکان سفر را برای شما فراهم می کند. به ویژه در دی و بهمن بازار سفر به قشم داغ داغ است.

فاصله قشم تا تنگه ی چاهکوه

آدرس: استان هرمزگان، شهرستان قشم، بخش غربی ساحل شمالی جزیره قشم، جنب روستای چاهوی شرقی

راه دسترسی: برای رسیدن به این پدیده طبیعی از میدان درگهان قشم، وارد جاده غربی شوید. بعد از طی ۲۰ کیلومتر به یک دو راهی موسوم به دو راهی دیرستان می‌رسید که باید راه مستقیم را انتخاب کنید. بعد از ۱۱ کیلومتر و رسیدن به یک میدان باید وارد اولین جاده سمت راست شوید. پس از ۳۹ کیلومتر قبل از آنکه به روستای چاهوی شرقی برسید، وارد راه سمت چپ شوید. بعد از حدود ۷/۱ کیلومتر تنگه چاهکوه را خواهید دید.

راه دسترسی به تنگه چاهکوه جزیره قشم کاملا آسفالت شده و تنها دو کیلومتر پایانی آن خاکی است اما عبور و مرور در آن به راحتی صورت می گیرد.

نکته ای مهم در مورد حمل و نقل در قشم: سیستم حمل و نقل عمومی قشم تنها به تاکسی ها و خودروهای دربستی ختم می شود. برای بازدید از نقاط مختلف این جزیره و گشت و گذار در آن باید خودروهای با راننده یا بدون راننده کرایه کنید. همچنین می توانید سفر خود به قشم را با خودروی شخصی انجام دهید. استفاده از تورهای گردشگری در جزیره نیز از دیگر گزینه های پیش روی شماست.

  • نویسنده : قشمرو
  • منبع خبر : https://qeshmro.com