غارهای نمکی، پدیده هایی طبیعی هستند که به دلیل رسوب نمک، عمدتا داخل گنبدهای نمکین به وجود می آیند. یکی از همین غارهای جذاب و دیدنی در جزیره قشم شکل گرفته است و لایه های رنگین رسوبی و دیواره های سفیدش، مناظری چشم نواز برای بازدیدکنندگان ایجاد کرده اند. گنبد نمکدان قشم، یکی از ۷ عجایب این […]

غار نمکدان قشم در آستانه نابودی

غارهای نمکی، پدیده هایی طبیعی هستند که به دلیل رسوب نمک، عمدتا داخل گنبدهای نمکین به وجود می آیند. یکی از همین غارهای جذاب و دیدنی در جزیره قشم شکل گرفته است و لایه های رنگین رسوبی و دیواره های سفیدش، مناظری چشم نواز برای بازدیدکنندگان ایجاد کرده اند. گنبد نمکدان قشم، یکی از ۷ عجایب این جزیره است که قدمت آن به پیش از دوره ی کامبرین، یعنی حدود ۵۷۰ میلیون سال پیش، باز می گردد. این غار که در جنوب کشورمان قرار گرفته است، با طولی در حدود ۶۴ کیلومتر، عنوان دومین غار طویل دنیا را یدک می کشد. وجود لایه هایی از رسوب نمک و کانی های مختلف، جلوه ای رنگارنگ به دهانه غار بخشیده اند و در هر لایه، بخشی از قدمت کهن زمین پنهان شده است.

با ورود به غار و کمی پیشروی، مشاهده خواهید کرد که کف غار با نمک کریستاله پوشیده شده است؛ این کف پوش زیبا استالاکتیت های درون غار را همراهی می کنند و منظره ای سفید و باور نکردنی پدید می آورند. نمک موجود درون غار نمکدان قشم، از نوع نمک طبی است که کاربردهای درمانی گوناگون دارد. گفته می شود بیماران تنفسی با حضور در غارها می توانند بهبود پیدا کنند.

دسترسی به غار نمکدان جزیره قشم 

غار نمکدان قشم مثل دیگر جاهای دیدنی جزیره از مرکز شهر فاصله دارد. این غار در دل کوه نمکی قشم قرار گرفته. کوه نمکی که خودش یکی از عجایب هفتگانه خلیج‌فارس است، چند غار دیگر هم دارد. اما معروف‌ترین و طولانی‌ترین غارها، غار نمکدان قشم است. بلندی کوه نمکی ۳۴۰ متر است و بام جزیره به‌حساب می‌آید. بهترین مسیری که ما را به غار می‌رساند، مسیر طبل به باسعیدو است که راه طولانی‌تری دارد. از قشم باید به باسعیدو برویم که حدود ۱ ساعت و نیم با ماشین طول می‌کشد. بعد از باسعیدو تابلوی راهنمای غار، ما را به جاده فرعی هدایت می‌کند. از اینجا به بعد راه شوسه است. ۴۴ دقیقه از باسعیدو تا غار فاصله داریم. راه نزدیک‌تر این است که از روستای سلخ به مقصد برسیم. این مسیر بیشتر از ۹۰ کیلومتر است. از مرکز شهر باید به‌سمت غرب و فرودگاه حرکت کنیم و از روستای سلخ بگذریم تا به غار برسیم. بخش زیادی از این مسیر راه شوسه است و با ماشین‌های شاسی بلند یا نیسان راحت‌تر طی‌ می‌شود، اما زودتر می‌رسیم.

دیدن غار نمکدان جزیره قشم از واجبات است!

اینجا طولانی‌ترین غار نمک دنیاست که در آثار طبیعی ملی ثبت شده و طولش بیشتر از ۶ کیلومتر است. غار نمکدان، بخشی از ژئوپارک قشم به‌حساب می‌آید و ارزش طبیعی زیادی دارد.

حدود نیم ساعت امکان پیاده‌روی در غار را داریم، اما اگر بخواهیم جلوتر برویم، به تجهیزات غارپیمایی و راهنما نیاز است. در طول این نیم ساعت صحنه‌های خیلی قشنگی پیش روی ماست.

این غاری که می‌بینیم، عمری ۵۰۰ میلیون ساله دارد و کارشناسان شکل‌گیری آن‌را متعلق به قبل از دوره کامبرین( یکی از دوره‌های زمین‌شناسی از دوران دیرینه‌زیستی) می‌دانند. لایه‌های نمکی چند رنگی که در غار تشکیل شده، هر کدام ده‌ها هزار سال قدمت دارد، به همین دلیل بهتر است به هیچ‌کدام از قندیل‌های نمکی دست نزنیم و هوس نکنیم تکه‌ای از آن را برای خودمان برداریم.

ما با نمک معمولیسر و کار نداریم. این نمک‌ها خاصیت درمانی دارند. می‌گویند نفس کشیدن در هوای غار، حساسیت و آسم را تسکین می‌دهد. اینجا مثل نمایشگاهی‌ست که تابلوهایش از نمک ساخته شده.

همین‌طور که در غار راه می‌رویم، زیر پایمان بلورهای شیشه‌ای را می‌بینیم که همه از نمک درست شده‌اند. ممکن است در کف غار جوی آبی هم ببینیم که حجم نمک خیلی زیادی دارد. آب نمک درون غار در بعضی جاها مثل آینه عمل می‌کند و زیبایی غار را دوبرابر نشان‌مان می‌دهد.

بالاخره در غار  به جایی می‌رسیم که نمی‌شود ایستاده از آن رد شد. و از اینجا به بعد است که به تجهیزات کامل نیاز داریم. در تابلوی راهنمای غار به گردشگران هشدار داده شده که مراقب شکستن لایه‌های نمک باشند.

غار نمکدان قشم تا همین چند وقت پیش قرار بود در فهرست یونسکو قرار بگیرد، اما به‌دلیل گودبرداری ناحیه جلوی غار، فعلا از این فهرست کنار گذاشته شده.

بازدید از غار نمکدان قشم رایگان است. جای شلوغی نیست و بهتر است روز را برای رفتن به آن انتخاب کنیم. امکانات رفاهی خاصی در حوالی غار درنظر گرفته نشده، اما تابلوی راهنما ما را به غار می‌رساند.

وسایل موردنیاز

  • ابزار روشنایی
  • آب و خوراکی
  • یک دست لباس اضافه

بهترین فصل سفر

از پاییز تا آخر فروردین فصل مناسبی برای سفر به قشم است. هوا ملایم و مطبوع است و داغی آفتاب اذیت‌مان نمی‌کند. زمستان قشم خنکی دلپذیری دارد و گشت و گذار خسته‌مان نمی‌کند.

تنگه چاهکوه

می‌توانیم طوری برنامه‌ریزی کنیم که اول تنگه چاهکوه را ببینیم و بعد به غار نمکدان برویم. این تنگه نزدیک روستای چاهوی شرقی قرار گرفته. ماشین را که پارک کنیم، حدود ۲۰ دقیقه پیاده‌روی درپیش داریم تا به اول تنگه برسیم.

  • نویسنده : قشمرو
  • منبع خبر : qeshmro.com