آب همیشه ما آدم‌ها را به سمت خودش جذب می‌کند. ماجرا تنها وابستگی ما و سایر جانداران به آب نیست. جایی که آب هست خاطرمان آسوده است. آب آنچنان بر ما اثر می‌گذارد که در گذر تاریخ بیشتر سکونتگاه‌های‌مان را در حاشیه آن برپا کرده‌ایم و بر سبک زندگی و شیوه اقتصادی ما اثر گذاشته […]

آب همیشه ما آدم‌ها را به سمت خودش جذب می‌کند. ماجرا تنها وابستگی ما و سایر جانداران به آب نیست. جایی که آب هست خاطرمان آسوده است. آب آنچنان بر ما اثر می‌گذارد که در گذر تاریخ بیشتر سکونتگاه‌های‌مان را در حاشیه آن برپا کرده‌ایم و بر سبک زندگی و شیوه اقتصادی ما اثر گذاشته است.

سفر به بنادر و شهرهای ساحلی این احساس را هرچه پررنگ‌تر در ما زنده می‌کند که در نزدیکی آب، آدم‌ها حال و هوای بهتری دارند. در سفر به بزرگ‌ترین جزیره ایران یعنی قشم، جایی که آب‌های فیروزه‌ای خلیج فارس شما را فرا گرفته است، آرامش را درون خودتان و بر چهره ساکنان جزیره خواهید یافت. دریا شما را به سوی خود فرامی‌خواند.

در ساحل جنوب شرقی جزیره قشم، جایی در مسیر جاده ساحلی جنوبی و نرسیده به اسکله ساحلی روستای سوزا، توقف کنید. اینجا جایی است که می‌توان دل به دریا زد و از غرق شدن نترسید.

روی آب راه رفتن یک زمانی معجزه حساب می‌شد. باورتان نمی‌شود اما جایی در حاشیه خلیج فارس هست که می‌توانید روی آب راه بروید. درواقع در دریا پیاده‌روی کنید. از این هم بیشتر، می‌توانید در دریا آفرودسواری کنید یا اسب‌سواری شاید هم شتر سواری! عجله نکنید. هر زمانی نمی‌شود این جاذبه را دید. این جزیره‌های کوچک مثل اسم‌شان ناز دارند. وقتی دریا نازشان را می‌کشد آنها از زیر آب بیرون می‌آیند تا این تجربه عجیب را برای‌تان رقم بزنند. پس برای دیدن‌شان تا جزر دریا و پایین رفتن آب باید صبر کرد. قشمرو حساب جزر و مد دریا را کرده است و حالا زمان آن رسیده که شما را به قدم زدن روی آب دعوت کنیم. صندل‌های‌تان را بپوشید، پاچه شلوار را تا بزنید و دست‌تان را به ما بدهید تا یک ساعتی را در جزایر ناز دور بزنیم؛ از آن ساعت‌های فراموش‌نشدنی که جزو عمر حساب نمی‌شوند.

چرا جزایر ناز؟


 • هنگام جزر دریا می‌توانید یک کیلومتر در دریا پیاده‌روی کنید و تا بلندی‌های جزایر ناز بدون خیس شدن قدم بزنید.
 • از سکوی صخره‌ای جزایر می‌توانید منظره متفاوت خلیج فارس، تنگه هرمز، جزیره لارک و ساحل قشم را تماشا کنید.
 • می‌توانید با ماشین در دل دریا آفرودسواری کنید و تا پای جزایر روی شن‌های درخشان پیش برانید.
 • بسته به ساعت جزر، طلوع یا غروب آفتاب را از زاویه متفاوتی در دل آب ببینید.
 • از ورزش‌های آبی این ساحل زیبا لذت خواهید برد.

آشنایی با جزایر ناز

چند ماشین، وسط دریا، روی دو صخره، در یک کیلومتری ساحل، عجیب‌ترین منظره‌ای که ممکن است در قشم به آن بربخورید. از خودتان می‌پرسید اینها چطور آنجا رفته‌اند؟ با کشتی؟ با هلیکوپتر؟

حدود ۶ ساعت توقف تا پایین رفتن دوباره آب و یا کمی پرس‌و‌جو از محلی‌ها شما را به جواب معما می‌رساند. این ساحل با همه ساحل‌های دیگر تفاوت دارد. اینجا هنگام جزر، باریکه‌ای از شن‌های درخشان، سه صخره‌ بیرون آمده از آب را به قشم وصل می‌کنند. این جزایر را محلی‌ها دو کَردَه می‌نامند و در نقشه‌ها به نام جزایر ناز ثبت شده‌اند و با همین نام نیز برای گردشگران شناخته‌ شده هستند. سطح صخره‌ای جزایر ناز هنگام مد ۵ تا ۱۰ متر از آب دریا بالاتر است و مساحتی حدود ۳۰ هزارمترمربع دارد. با پشت سر گذاشتن مسافت تقریبا 1000 متری شنی که تامبولو نامیده می‌شود به بخش صخره‌ای جزیره‌ها می‌رسید؛ جایی که موج‌های خروشان بر صخره‌ها می‌کوبد و آبش تا پای‌تان می‌پاشد.

روی دو جزیره آثار چند بنای مسقف پیداست؛ اما برخلاف گفته‌ها به نظر نمی‌رسد هرگز کسی در آنها ساکن بوده باشد و آن طور که محلی ها می گویند محل استراحت ماهی‌گیران بوده‌اند. جز دست‌فروشان هیچ مغازه یا امکانات رفاهی روی خود جزایر وجود ندارد. گرچه همان نزدیکی در حاشیه پارکینگ، امکانات ابتدایی برای رفاه بازدیدکنندگان برپا شده است.

جزایر ناز جزو ژئوپارک جهانی قشم و یکی از عجایب هفتگانه این جزیره هستند

تفریحات و دیدنی‌هایی که در جزایر ناز منتظر شماست

دیدنی ها و تفریحات زیر در جزیره ناز در انتظار شما هستند:

۱- پیاده روی در دریا، ماهی‌گیری و عکاسی 

گام برداشتن در میان آب‌های خلیج فارس تجربه بی‌مانندی است. عمق آب به‌زحمت تا مچ پای‌تان می‌رسد. شن‌های ریز و خیس ساحل آن چنان نرم هستند که اگر کفش‌های‌تان را دربیاورید و با احتیاط چند قدمی بردارید این شن‌های خنک زیر پاها سرمی‌خورند و آنها را نوازش می‌دهند. گرداگرد شما را آب فرا گرفته است و نسیم خنک دریا دست به دست این منظره می‌دهد تا رویای گام برداشتن روی آب را کامل کند. این منظره چنان چشم‌نواز است که دل‌تان می‌خواهد ده‌ها عکس از آن بگیرد و حتما بگیرید؛ اما لابه‌لای عکس‌های پانوراما و سلفی، چند دقیقه‌ای دوربین و موبایل را کنار بگذارید دست‌های‌تان را از هم باز کنید و با نفسی عمیق هوای دریا را به درون ریه‌های‌تان ببرید. چشم‌ها را ببندید و به صدای برخورد آب با صخره‌ها گوش دهید. بگذارید تمام حواس شما این فضا را تجربه کنند و برای لحظاتی با آن یکی شوند.

در مسیر پیاده‌روی ممکن است پاهای‌تان به صدف‌های رنگارنگ، بچه خرچنگ‌هایی با پوست نرم و جلبک‌های دریا برخورد کند. توتیا و انواع دیگری از آبزیان و ماهی‌ها در اطراف این جزایر دیده می‌شوند و در فصل زمستان ممکن است پرندگان مهاجر را نیز آن حوالی ببینید.

هنگام پیاده‌روی دختران کوچکی شما را دوره می‌کنند تا روی دست‌تان نقش حنا رسم کنند. آنها این نقش‌ها را بداهه رسم می‌کنند و تقریبا هیچ کدام شبیه دیگری نیست. گروهی نیز آب و نوشیدنی‌های خنک را در یخچال دستفروشی می‌کنند. صنایع دستی ساخته شده از صدف‌های ریز رنگارنگ از دیگر جاذبه‌های این پیاده‌روی برای شما خواهد بود.

آنها هم که اهل ماهی‌گیری هستند و فرصت کافی دارند وسایل خود را همراه می‌آورند. علاقه‌مندان به این ورزش در نقاط کمی دورتر از شلوغی، ساعت‌ها در آرامش به صید ماهی می‌پردازند.

۲- آفرود سواری در جزایر ناز

از مهم‌ترین تفریحات سفر به جزیره قشم که هوس رانندگی و هیجان را در دل هر ماجراجویی بر می‌انگیزد آفرودسواری است. گذشته از بستر طبیعی مناسب برای این ورزش، امتیاز مهم جزایر ناز این است که در منطقه آزاد قشم واقع شده است. از آنجا که در مناطق آزادِ ایران برای خودروهای خارجی، عوارض گمرکی دریافت نمی‌شود شما می‌توانید جدیدترین خودروهای اسپورت، لوکس یا شاسی‌بلند را با قیمت مناسب در این جزیره کرایه و لذت آفرودسواری با به‌روزترین خودروهای جهان را تجربه کنید.

تجربه دیریفت و انجام حرکات چرخشی و نمایشی در شن‌های خیس چیزی نیست که آفرودبازها بتوانند از آن چشم‌پوشی کنند. برای گیر نیفتادن در شن‌ها باید زمان و مکان مناسب را با استفاده از تجربیات افراد محلی انتخاب کنید تا چرخ‌های خودرو در شن‌ها فرو نرود. توجه به برنامه جزر و مد و زمان بالا آمدن آب اهمیت بسیاری دارد. همچنین مراقب مسافران پیاده نیز باشید.

نکته: بهتر است برای تجربه این ورزش جذاب در همان حاشیه ساحل بمانید و خودروی‌تان را روی سکوی جزیره نبرید. این کار علاوه بر آسیب رساندن به محیط، منظره زیبای این جزایر را برای گردشگرانی که به قصد عکاسی به اینجا سفر کرده‌اند برهم می‌زند

۳- شتر سواری و اسب سواری در ساحل

یک سوار که در نزدیکی دریا می‌تازد و از رد قدم‌های اسبش آب به هوا می‌پاشد جزو زیباترین مناظر عکاسی است که هر کدام از ما نمونه‌هایی از این عکس‌ها را بارها دیده‌ایم. سواری در ساحل حال و هوای خودش را دارد. پاشیدن قطرات آب بر صورت‌تان و تماشای مناظر از فراز زین، هیچ شباهتی به ماشین‌سواری ندارد. برای یک بار هم شده در جزایر ناز می‌توانید سوار اسب یا شتر شوید و این هیجان را در منظره‌ای زیبا از دریا و ساحل تجربه کنید. اگر هنگام غروب باشد حتما عکس‌های‌تان به یاد ماندنی خواهدشد.

۴- پاراگلایدر، کایت بورد، پاراموتور، چتربازی و بادسواری

دیدن خلیج فارس از بالا و پرواز بر فراز سواحل جنوبی ایران یک خاطره معمولی نیست که در کارنامه سفر آدم‌های زیادی وجود داشته باشد. این تجربه حتما به آزمایش کردنش می‌ارزد. بازار ورزش‌های هوایی در قشم و بویژه ساحل جزایر ناز چنان گرم است که در قالب جشنواره نمایش‌های هوایی علاقه‌مندان را از سراسر جهان به این جزیره کشانده است. در سایر زمان‌ها نیز ورزشکاران حرفه‌ای رشته‌های هوایی می‌توانند ازین سایت برای تفریح استفاده کنند.

بستر مناسب، منظره زیبای دریا، باد و شرایط اقلیمی مساعد و همکاری سازمان منطقه آزاد قشم برای حمایت از این رشته ورزشی باعث جلب هرچه بیشتر ورزشکاران به ساحل ناز شده است.

در ساحل جزایر ناز چادرهای دایمی جهت اجاره تجهیزات و استفاده آموزشی یا تفریحی از پاراگلایدر برپاست که به‌صورت حضوری و با کمک مربیان می‌توانید به تفریح بپردازید. علاوه بر آن با استفاده از رزرو اینترنتی پاراگلایدر می‌توانید پیش از سفر، تفریح پروازی خود را برنامه‌ریزی کنید. برای این ورزش، لباس بادگیر و کفش مناسب به همراه داشته باشید؛ همچنین یک فلش مموری برای دریافت تصاویر ضبط شده در صورت تمایل‌تان.

۵- جت اسکی، قایق سواری و غواصی در ساحل ناز

شاید در برابر تفریحات دریایی جزیره کیش احساس کنید قشم هیجان چندانی برای‌تان نخواهد داشت؛ اما هر منطقه زیبایی مناظر مخصوص به خود را دارد. انتخاب بین جت اسکی و قایق کاملا بستگی به طبع شما دارد. بعضی‌ها هیجان را به آرامش ترجیح می‌دهند. جت اسکی همه جای ایران ورزش مفرح و پرهیجانی است؛ چه دریای خزر چه حاشیه خلیج فارس، نوجوان‌ها و جوان‌ها هوادار این هیجان در ساحل هستند. ساحل ناز پاسخگوی هر نوع نیاز و سلیقه‌ای هست. قایق‌سواری نیز برای آنها که به دنبال آرامش هستند، منظره‌ای به یاد ماندنی به ارمغان می‌آورد مخصوصا اگر هنگام غروب را برای گشت دریایی انتخاب کنید.

متفاوت‌تر از همه اینها، تجربه غواصی در حواشی مرجانی و آبسنگ‌های اطراف جزایر ناز است. این منطقه از ساحل قشم یکی از خوش‌منظرترین سایت‌های غواصی ایران شناخته می‌شود. برای غواصی در این منطقه می‌توانید از مرکز غواصی ساحل طلایی یا اسکله سوزا استفاده کنید.

اقامت در ساحل ناز

بیشتر گردشگران جزیره قشم، شهر را برای اقامت انتخاب می‌کنند. داخل شهر گزینه‌های پرشماری برای انتخاب دارید. از هتل ۵ ستاره سورینت تا ده‌ها هتل دیگر همچنین صدها آپارتمان و ویلا و سوئیت شخصی برای اجاره به شما اطمینان خاطر می‌دهد که در قشم مکان مورد پسند و مناسب با بودجه‌تان را برای اقامت پیدا خواهید کرد.

نکته جالب درباره جزیره قشم وجود اقامتگاه‌های بومگردی در بیشتر روستاهای این جزیره است که با کیفیت خوب بهداشتی و امکانات مناسب همراه با غذاهای محلی شما را با سبک زندگی بومی در جزیره آشنا می‌کنند. این اقامتگاه‌ها تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی هستند و قیمت‌های بسیار مناسبی نیز دارند.

از میان اقامتگاه‌های بوم‌گردی قشم، اقامتگاه روستای سوزا، ریگو و رمکان به ساحل ناز نزدیک هستند.

استفاده از خانه‌های محلی و یا کمپ در ساحل‌های جزیره، دیگر راه‌های اقامت هستند. در ساحل ناز و حاشیه پارکینگ، مکانی برای برپایی چادر با امکانات برق و سرویس بهداشتی پیش‌بینی شده است.

امکانات

سرویس بهداشتی در فاصله نسبتا زیاد، دستفروشی خوراکی و صنایع دستی، پارکینگ با سکوی مناسب کمپ جلوی خودرو و برق

زمان مناسب بازدید از جزایر ناز

زمستان: بهترین فصل سفر به جنوب همان‌طور که در مقدمه گفتیم زمستان است. در این فصل مهاجرت پرندگان و لاک‌پشت‌ها را نیز می‌توانید ببینید.

بهار و پاییز: سواحل ناز در اواخر پاییز و اوایل بهار نیز می‌توانند مکان مناسبی برای بازدیدتان باشند و دمای هوا همچنان دلپذیر است.

تابستان: در این فصل قشم بسیار گرم است. این گرما و رطوبت بالا به نحوی است که برای غیربومیان تحمل گرمای چند دقیقه‌ای هم دشوار است.

نکات مهم و کاربردی در زمان‌بندی سفر به جزایر ناز

نکته مهم: برنامه‌ریزی بازدید از جزایر ناز نیاز به آگاهی از ساعت جزر و مد دریا دارد. بازدید از این پدیده طبیعی کاملا وابسته به پایین بودن سطح آب دریاست.

هر نوبت جزر یا مد تدریجی دریا شش ساعت طول می‌کشد. حدود سه ساعت پس از آغاز جزر، دریا به حدی عقب رفته است که باریکه راه جزایر از زیر آب بیرون بیاید و بتوانید خودتان را به جزایر ناز برسانید. تا یک ساعت پس از آغاز مد نیز فرصت دارید که به ساحل اصلی قشم بازگردید. فراموش نکنید که اگر دیر بجنبید و سطح آب بالا بیاید پنج شش ساعتی در جزیره‌ها گیر می‌افتید که اگرچه خطر ندارد؛ اما احتمالا برنامه سفرتان را به هم می‌ریزد.

با این حساب فرصت بازدید از جزیره ها حدود ۴ ساعت است و با توجه به گردشی بودن جزر و مد دریا، برای برنامه‌ریزی باید به جدول‌های دریانوردی مراجعه کنید.

برای آگاهی از ساعت و میزان جزر و مد دریا برنامه‌های موبایلی خوبی در جهان وجود دارد. از میان آنها برنامه موبایل اندرویدی سازمان نقشه‌برداری کشور به نام ncc tide اطلاعات جزر و مد جزیره قشم را پوشش می‌دهد و کاربری آسانی دارد که می‌توانید از بازار آن را دانلود کنید.

اگر حوصله دانلود برنامه ندارید و یا سیستم عامل گوشی شما IOS است، روی این دو سایت معتبر بین‌المللی هم می‌توانید جدول جزر و مد قشم را بررسی کنید:

پیش‌بینی جزر و مد

جزر و مد برای ماهی‌گیری

نکته‌: اتباع خارجی بدون نیاز به ویزا می‌توانند از این جاذبه زیبا و سایر دیدنی‌های جزیره قشم بازدید کنند.

دسترسی به جزیره ناز

از شهر قشم: ناز فاصله‌ای ۳۲ کیلومتری از مرکز قشم دارد. در قشم بلوار آزادگان را به سمت جنوب بپیمایید در انتهای بلوار وارد جاده ساحلی جنوب جزیره به نام جاده دریا شوید. پس از عبور از سازه اسکله نفتی و پشت سر گذاشتن ساحل طلایی در سمت راست خود پارکینگ بزرگ ساحل ناز را مشاهده خواهید کرد.

از شهر درگهان: از این شهر دو مسیر برای رسیدن به ساحل ناز وجود دارد که مسافت مساوی دارند. یکی از این دو مسیر درگهان را تا روستای رمچاه می‌پیماید و در ادامه به جاده دریا وصل می‌شود. مسیر دوم از حاشیه روستاهای گیاهدان، رمکان و زیرانگ می‌گذرد و نرسیده به سوزا به سمت شرق می‌پیچد و به جاده دریا می‌پیوندد. هر دو مسیر حدود ۲۸ کیلومتر و پیمودن آنها نزدیک به ۳۰ دقیقه زمان می‌برد.

از فرودگاه قشم: خروجی فرودگاه را به سمت شرق تا دوراهی دیرستان در پیش بگیرید. سپس به سمت روستای جی‌جیان ادامه دهید. پس از جی‌جیان به رمکان می‌رسید. از اینجا به دست راست یعنی سمت جنوب جزیره می‌پیچید و سپس نرسیده به سوزا،

جهت غرب به شرق جاده دریا را در پیش بگیرید. به فاصله یکی دو کیلومتری سوزا جزایر ناز را در سمت راست خود می‌بینید. پیمودن این مسیر ۳۵ کیلومتری حدود ۳۰ دقیقه زمان می‌برد.

نکته: اگر در نقشه گوگل به دنبال یافتن این جزایر هستید باید کلمه “جزایر ناز” را جستجو کنید تا شما را به درستی راهنمایی کند زیرا در گوگل دو مکان نزدیک به هم به نام ناز ثبت شده است.

قشمرو توصیه می کند برای بازدید از جزایر ناز این وسیله‌ها را همراه داشته باشید:

 • عینک آفتابی
 • کرم ضد آفتاب
 • لباس اضافه
 • دمپایی و صندل
 • لباس نخی و خنک
 • دوربین
 • میان وعده
 • پول نقد
 • حوله

سخن آخر

برای چند دقیقه کفش و جوراب‌ها را بکنید و پاهای‌تان را به آب بزنید. نرمی شن‌ها و نوازش‌های آب را احساس کنید و همه خستگی سفر را به دریا بسپرید. خسته نیستید؟ دل‌تان هیجان می‌خواهد؟ کمربند ماشین را ببندید، گاز بدهید و دستی را بکشید. پاراگلایدر را هم می‌توانید آزمایش کنید. شاید دنبال تجربه‌های تازه باشید؛ غواصی هم یک دنیا تازگی برای‌تان دارد. در این ساحل کوچک از جزیره بزرگ قشم تفریحات و جذابیت‌های بسیاری جمع شده است. کدام یک را تا به حال تجربه کرده‌اید؟ دنیای زیر آب زیباتر بود یا صخره‌های بیرون زده از دل آب؟ برای ما و مخاطبان عزیز کارناوال از تجربه‌تان بنویسید.

 • نویسنده : قشمرو
 • منبع خبر : qeshmro.com