امروز می خواهیم شما را با یکی از جاذبه های متفاوت ایران آشنا کنیم و سری به پارک کروکودیل نوپک قشم بزنیم. پارک کروکودیل جزیره قشم جاذبه ای نوظهور در منطقه است که توانسته عنوان اولین پارک کروکودیل خاورمیانه را از آن خود کند. شاید برای خیلی ها سفر به قشم در بازدید از تنگه […]

امروز می خواهیم شما را با یکی از جاذبه های متفاوت ایران آشنا کنیم و سری به پارک کروکودیل نوپک قشم بزنیم. پارک کروکودیل جزیره قشم جاذبه ای نوظهور در منطقه است که توانسته عنوان اولین پارک کروکودیل خاورمیانه را از آن خود کند. شاید برای خیلی ها سفر به قشم در بازدید از تنگه چاهکوه و جنگل های حرا یا غروب بندر لافت خلاصه شود اما می توانید با تهیه بلیط مزرعه پرورش کروکودیل قشم تجربه ای خاص را در این جزیره برای خود بسازید.

پارک کروکودیل نوپک قشم | اولین پارک کروکودیل خاورمیانه

درباره پارک کروکودیل نوپک قشم


  • تنها مرکز در ایران و خاورمیانه است که به تکثیر و پرورش کروکودیل ها به صورت مصنوعی می پردازد.
  •  اولین و تنها پارک کروکودیل خاورمیانه است.
  • بیش از ۱۰۰ کروکودیل در این مرکز زندگی می کنند.
  • بزرگترین کروکودیل ایران در این مجموعه نگهداری می شود.
  • به جز کروکودیل ها در این مرکز فرصت بازدید از پرندگان و پستانداران دیگر را هم دارید.
  • در پارک کروکودیل قشم می توانید با کروکودیل ها عکس یادگاری بگیرید.

آشنایی با پارک کروکودیل نوپک قشم

در سفر به قشم بسیاری از افراد به سراغ طبیعت می روند و گشتی در جنگل حرا، دره ستارگان یا تنگه چاهکوه می زنند؛ اما اگر به دنبال تجربه ای تازه در این جزیره هستید حتما راه‌تان را به سمت بزرگراه خلیج فارس کج کنید و سری به پارک کروکودیل نوپک بزنید. این مجموعه اولین و تنها پارک کروکودیل خاورمیانه به شمار می رود و به تکثیر و پرورش این جانداران نیز می پردازد. از این پارک به عنوان طرحی نوآورانه و کارآفرین در ایران یاد می شود و از سوی گردشگران نیز مورد توجه قرار گرفته است. در ادامه به شما می گوییم که در این مجموعه چه خبر است و چه تجربیاتی در انتظار شما قرار دارند…

بد نیست بدانید که این پارک مهمانان سرشناس بسیاری را به خود دیده است که از میان آنها می توان به سفیر ایتالیا اشاره کرد. این مجموعه مجوز سازمان‌های محیط زیست، شیلات و دامپزشکی ایران را دارد و تحت قوانین کنوانسیون بین‌المللی حفظ حیوانات (سایتیس) فعالیت می کند. این کنوانسیون یکی از مهم ترین کنوانسیون های بین المللی محیط زیست به شمار می رود که هدفش حفظ تنوع زیستی جانوران و گیاهان است.

کروکودیل های نوپک

پیش از آنکه به سراغ کروکودیل های نوپک برویم، بد نیست کمی با این جانداران آشنا شویم. کروکودیل خزنده‌ای به جا مانده از عصر دایناسورهاست که ۴ دست و پا دارد و قدرت فک و دندان‌هایش کم نظیر است. این جانور به راحتی می تواند در آب شنا کند؛ اما در خشکی زندگی می کند و تخم گذاری را در آب انجام نمی دهد. چشم کروکودیل دارای ۳ پلک است: اولی از بالا به پایین، دومی از پایین به بالا و سومی از جلو به عقب. پلک سوم مثل عینک شنا موجب شفاف دیدن زیر آب می شوند.

این جاندار، شکارچی صبور و فرصت طلبی است که با آرامش خود شکار را غافلگیر می کند و با یک جهش سریع در یک لحظه کار خود را انجام می دهد. کروکودیل ها ۶۸ دندان دارند که هر سال می ریزند و دندان های جدید جای آنها را می گیرند.

کروکودیل با تمساح فرق دارد

بسیاری فکر می کنند که کروکودیل همان تمساح است در حالی که چنین نیست. این جانداران تفاوت هایی با یکدیگر دارند که از جمله آنها می توان به شکل ظاهری آنها اشاره کرد: کروکودیل ها پوزه ای به شکل V دارند؛ اما تمساح ها دارای پوزه ای پهن و U شکل هستند. البته تفاوت های بسیار دیگری میان این حیوانات وجود دارد اما از این بحث خارج است.

بزرگترین کروکودیل ایران 

مسن ترین کروکودیل ایران را مشاهده می کنید که ۲۸ ساله و نر است و ۳۵۰ کیلوگرم وزن و ۴ متر طول دارد. کروکودیل ها بین ۷۰ تا ۸۰ سال عمر می کنند؛ پس این جاندار هنوز راه درازی در پیش دارد.

جالب است بدانید کروکودیل، بزرگترین خزنده در میان حیوانات است و بزرگترین کروکودیل دنیا لولانگ نام دارد. نام لولانگ در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده و طول آن به ۶٫۱۷ و وزن آن به ۱۰۷۵ کیلوگرم می رسد.

دیدنی های مربوط به کروکودیل ها

در این مجموعه علاوه بر پرورش کروکودیل‌ها، پژوهش هایی نیز در خصوص زندگی آنها صورت می گیرد. بازدیدکنندگان می‌توانند با نحوه زیست کروکودیل‌ها، تخم‌گذاری و تولد بچه آنها نیز آشنا شوند و اطلاعاتی در خصوص این جاندار را از طریق راهنمایان مجرب و بنرها و پوسترها دریافت کنند.

جاندارانی که در پارک کروکودیل می بینید

شاید تصور کنید که در این پارک تنها می توانید به تماشای کروکودیل ها بروید؛ اما در ادامه می فهمید که دیدنی های این مجموعه فقط کروکودیل های کوچک و بزرگ آن نیستند و به غیر از آنها جانداران دیگری نیز در پارک نوپک زندگی می کنند.

۱- شترمرغ آفریقایی گردن خاکستری

بازدید از کروکودیل ها به پایان رسیده اما هنوز جانداران دیگری هستند که از دیدن آنها شگفت زده می شوید. اولین قفس به شترمرغ آفریقایی گردن خاکستری تعلق دارد که از نسل دایناسورها به جا مانده است. این پرنده پاهایی بسیار قوی با دو انگشت دارد و زانوی او برعکس پای انسان هاست. این شترمرغ در ۲ سالگی به بلوغ می رسد و سالی یک بار بین ۲۰ تا ۳۰ تخم می گذارد. نوع ماده این جاندار از پرهای قهوه ای اش شناخته می شود و نر آن پرهای سیاه دارد.

۲- بز تالی

موهای کوتاه، پاهای بلند، بدن کشیده و ظاهر بسیار زیبا از مشخصات بارز بز تالی است که بومی جزیره قشم به شمار می آید و در زبان محلی به کهر تالی شهرت دارد. این بزها سالی دو بار بچه دار می شوند و دوقلوزایی رواج زیادی در میان آنها دارد.

۳- کبک

به قفس کبک ها می رسیم که از جمله جانداران تک همسر هستند و در کویرها، دامنه ها، کوه ها و صخره ها زندگی می کنند. این پرنده تنها به هنگام احساس خطر پرواز می کند و پریدنش به مسافت های کوتاه، آن هم در سراشیبی ها محدود می شود. گیاهان سبز، دانه ها، حبوبات، میوه ها و حشرات در زنجیره غذایی این جاندار جای دارند.

۴- طاووس

شنیده اید که می گویند هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد؟ لازم نیست آن قدرها هم دور شوید تا بتوانید این جاندار را از نزدیک ببینید چرا که امروزه در باغ وحش ها و از جمله پارک نوپک این پرنده دیده می شود. طاووس ها بومی هندوستان هستند و در ۴ سالگی به بلوغ می رسند. پرهای زیبا، بلند و رنگی نشانه جنس نر این پرنده است و نوع ماده آن پرهای خاکستری دارد. این پرنده سالی یک بار حدود ۱۰ تا ۱۶ تخم می گذارد و البته در مناطق گرم این عدد می تواند به ۲۵ هم برسد.

۵- بلدرچین

پرنده ای با پروازهای کوتاه و سریع و در ارتفاع کم که از دانه ها، حشرات و دیگر جنبندگان کوچک تغذیه می کند. بلدرچین خانه اش را بر روی زمین می سازد و مناطق خشک و بی آب و علف را ترجیح می دهد. این پرنده به مدت ۴ تا ۶ ماه در سال تخم گذاری می کند و قادر است حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تخم بگذارد.

۶- مرغ شاخدار

نوبت می رسد به پرنده ای آفریقایی که همانند کبک پرواز می کند و از خانواده قرقاول ها به حساب می آید. مرغ شاخدار یا مرغ گینه ای ۴۰ تا ۷۰ سانتی‌متر طول دارد و وزن آن به ۷۰۰ تا ۱۶۰۰ گرم می رسد. این پرنده تنها یک بار در سال تخم گذاری می کند و ۱۰ تا ۱۵ تخم می گذارد. در زیر تصویری از مرغ شاخدار و قرقاول را می بینید.

۷- سار

پرنده بعدی که مشاهده می کنید، سار است که تقریبا همه چیز می خورد و حسابی پر سر و صداست. در جنگل ها، روستاها، علف زارها، باغ ها، لا به لای درختان و نی زارها زندگی می کند و در میان سوراخ ها لانه می سازد. تخم های تقریبا آبی رنگی دارد و معمولا صدای دیگر پرندگان را تقلید می کند.

۸- مرغ مینا

مرغ مینا پرنده ای اجتماعی است که در زمین های بایر و اطراف باغ ها زندگی می کند. حشرات، کرم ها، غلات، میوه ها، دانه های خوراکی، توت و شهد گل ها غذای لذیذی برای این پرنده به حساب می آیند. مرغ مینا را با نام های مینای سخنگو یا مرغ مقلد هم می شناسند چرا که در تقلید صدا استاد است.

۹- میمون

پس از گشتی در دنیای پرندگان حالا نوبت پستاندارن است که از دیدن‌شان لذت ببرید. اولین قفس متعلق به میمون هاست که از نژاد رزوس هستند. این جانداران در ۳ سالگی به بلوغ می رسند و ۲۳ سال عمر می کنند. این میمون ها سالی یک بار بچه دار می شوند و میوه و سبزیجات می خورند.

۱۰- جوجه تیغی (تشی)

نوبت بزرگترین جونده ایران است که در برابر شما خودنمایی کند. تشی جانداریست که ۱۵ سال عمر می کند و سالی یک بار قادر به تولید مثل است. بچه های این جاندار تا ۲ ماهگی شیر می خورند و و در یک سالگی به بلوغ می رسند. تشی قادر است در هر تولید مثل ۱ تا ۴ بچه به دنیا بیاورد. او نمی تواند تیغ پرتاب کند و فقط آنها را برای دفاع سیخ می کند.

۱۱- سوسمار ایگوانا

جاندار بعدی سوسمار درختی بومی مناطق استوایی است که با نام ایگوانا شناخته می شود. این جاندار گیاه خوار است و سالاد محبوب ترین غذایش محسوب می شود؛ به شرطی که سس نداشته باشد! تنها ابزار دفاعی این جانور دم شلاقی شکلش است و نیش و زهر ندارد. بلندی پاهای این سوسمار باعث می شود که دونده خوبی باشد. کمی شبیه آفتاب پرست است؛ اما مانند این حیوان قادر به تغییر رنگ نیست و نمی تواند به رنگ محیط در آید.

۱۲- مار پیتون برمه

مار پیتون برمه خزنده ایست که در ۴ سالگی بالغ می شود و طول آن می تواند به ۷ متر برسد. جالب است بدانید که این مار نیش ندارد و برای شکار به دور طعمه خود می پیچد و آن را خفه می کند. جوجه، موش و تخم پرندگان غذاهای لذیذ این مار هستند و محل زندگی اش مناطق گرم و مرطوب است

۱۳- طوطی

پرنده ای نام آشنا که همه به خوبی آن را می شناسند. این پرنده مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری را برای زندگی انتخاب می کند و میوه و دانه گیاهان را می خورد. طوطی سالی یک بار بین ۳ تا ۷ تخم می گذارد و البته مقلد خوبی هم به شمار می رود.

۱۴- راسو

جانوری شکارگر که با نام های موش خرما و راژگو هم شناخته می شود و از جوندگانی مانند موش، خرگوش و خزندگانی همچون مار و مارمولک، حشراتی چون سوسک و ملخ و پرندگان و تخم آنها تغذیه می کند. این جاندار بچه زاست و هر بار پس از ۳۵ روز آبستنی، ۳ تا ۷ بچه می آورد. راسو دو بار در سال تولید مثل می کند و بچه هایش در یک سالگی بالغ می شوند.

۱۵- عقاب تالابی

پرنده ای شکاری با بال های پهن و بزرگ که بدنی تیره و دمی نسبتا کوتاه دارد. عقاب تالابی بالای درختان و در نزدیکی دریاچه ها، رودخانه ها، مرداب ها و باتلاق های پر درخت زندگی می کند. خزندگان، جوندگان، نرم تنان، ماهی، قورباغه، نوزاد لاک پشت و تخم پرندگان غذای مناسبی برای این پرنده هستند.

۱۶- کرکس مصری

کرکس مصری پرنده ای بومی جزیره قشم است که ۳۵ سال عمر می کند. این پرنده در یک سال دو بار تخم می گذارد و پس از ۴۰ روز جوجه هایش به دنیا می آیند. جوجه ها در ۲ سالگی به بلوغ می رسند و پرهای‌شان سفید می شوند.

۱۷- لاکپشت کوهی

در اینجا نوعی لاکپشت را می بینید که لاک محدب و پنجه دارد و حدود ۴۰۰ سال عمر می کند. سن این جاندار از تعداد شیارهای داخل یکی از خانه های روی لاک مشخص می شود. این جانور از گیاهان تغذیه می کند و تخم گذار است.

۱۸- بز کوهی

بز کوهی به سلاطین صخره ها معروف است چرا که به راحتی می تواند از صخره های صعب العبور بالا برود. جنس نر این جاندار شاخ های شمشیری شکل و ریش سیاه دارد و پر ابهت به نظر می رسد. بز کوهی در تمام مناطق ایران به جز کویر مرکزی مشاهده می شود.

افتخارات مجموعه نوپک

کارآفرین برتر استان هرمزگان در بخش کشاورزی در سال های 1392 و 1393

تقدیر به عنوان کارآفرین برتر کشور در بخش کشاورزی در جشنواره ملی امتنان وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی سال 1394

دریافت تندیس بانوی کارآفرین ایران از دست معاون اول رییس جمهور در بهمن 

خدمات جانبی پارک کروکودیل نوپک

در مجموعه نوپک خدمات ویژه ای نیز ارایه می شود که افراد می توانند از آنها استفاده کنند:

آموزش نگهداری و پرورش کروکودیل

در نوپک دوره های آموزش مدیریت مزرعه، نگهداری و پرورش کروکودیل به صورت خصوصی و همراه با کارورزی صورت می گیرد و گواهی سابقه کارورزی نیز به افراد داده می شود.

فروش کروکودیل

فروش کروکودیل یکی از فعالیت های مجموعه است و از این موجود در هر اندازه ای که فکرش را بکنید وجود دارد؛ اما این خدمت تنها به مراکز دارای مجوز نگهداری و دارای فضای مناسب ارایه می شود.

خدمات مشاوره

پارک های حیات وحش و مراکز نگهداری از حیوانات می توانند از خدمات مشاوره این مجموعه استفاده کنند. مذاکره و تبادل قرارداد مشاوره تنها از طریق ایمیل این مجموعه امکان پذیر است.

قوانین بازدید از پارک کروکودیل نوپک

۱- نکته اول برای بازدید از مجموعه، سکوت و آرامش است. بهتر است با راهنمایان این مجموعه همراه شوید و اجازه دهید که تمام جزییات را به شما انتقال داده و پرسش های تان را پاسخ دهند. خارج از مسیر بازدید حرکت نکنید و آرامش مجموعه را بر هم نزنید.

۲- از پرتاب اشیا در تمامی قفس های مجموعه خودداری کنید.

۳- با وجود باز بودن فضای مجموعه، کشیدن سیگار در تمام بخش های آن ممنوع است.

۴- در صورت مشاهده پرنده بیمار به آن دست نزنید و مراتب را به مسوولان اطلاع دهید.

۵- غذا دادن به حیوانات با هماهنگی و از محل های مشخص شده امکان پذیر است.

۱۳۹۴

  • نویسنده : قشمرو
  • منبع خبر : qeshmro.com