یکی از دیدنی های بسیار زیبا و شگفت انگیز در جزیره قشم ، درخت انجیر معابد یا  لور می باشد. این درخت معروف ترین درخت جزیره است. پوست کهنسال، برگ ها و ریشه هایش که از بدنه آن آویزان هستند، این درخت را از سایر درختان متمایز می سازد. در مورد درخت انجیر معابد که در قشم […]

یکی از دیدنی های بسیار زیبا و شگفت انگیز در جزیره قشم ، درخت انجیر معابد یا  لور می باشد. این درخت معروف ترین درخت جزیره است. پوست کهنسال، برگ ها و ریشه هایش که از بدنه آن آویزان هستند، این درخت را از سایر درختان متمایز می سازد.

در مورد درخت انجیر معابد که در قشم بعنوان یکی ازجاذبه های دیدنی قشم محسوب میشود ، داستانها و افسانه های زیادی گفته شده است و باعث شده است که این درخت با گونه های دیگر تفاوت ویژه ای داشته باشد.در این مقاله سعی کرده ایم که اطلاعات کاملی برای شما قرار دهیم تا با آن بیشتر آشنا شوید.

انجیر معابد و وجه تسمیه آن

نامگذاری این درخت بعنوان انجیر معابد به زمان بودا بر می‌گردد و دلیل آن وجود درخت انجیر مقدسی که بنا به اعتقاد بوداییان، سیذارتا گواتاما (مشهور به بودا) در زیر آن به مراقبه پرداخت و به روشن بینی رسید. در نمادشناسی مذهبی این درختان مقدس از روی برگهای قلبی شکل خود مورد شناسایی قرار می‌گیرند. مشهورترین این درختان، درخت انجیر مقدسی در معبد ماهابودی است که زمان کاشت آن به ۲۸۸ سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد و مستقیماً از درخت اصلی نشا زده شده است.

گونه گیاهی درخت انجیر معابد قشم

گونه گیاهی درخت انجیر معابد از نوع ویژه ای میباشد که ریشه های درخت لور به گونه ای رشد می کند که مانند چتری بر روی زمین سایه می افکند. این درخت تا چند صد سال عمر می کند. برگ هایش همیشه سبز است و یکی از رستنی های شگفت انگیز جزیره قشم می باشد. درخت لور تاجی بسیار بزرگ داشته و میوه رسیده نارنجی رنگ آن مطبوع و خوراکی است. همچنین ریشه های متعدد بسیاری دارد که زیبایی خاصی به این درخت خاص بخشیده است طوریکه چشمان شما را خیره میکند.

درخت انجیر معابد در ایران

درخت انجیر معابد در مناطق گرمسیری ایران نیز رشد نموده و یکی از پوشش‌های گیاهی جزایر خلیج فارس به‌حساب می‌آید. در استان هرمزگان، این درخت به درخت لور معروف است. درخت لور با جلوه خاص خود یکی از روییدنی‌های شگفت‌انگیز جزیره قشم می‌باشد. یکی از زیباترین این درختان در این جزیره، در منطقه توریان (تم سینتی) قرار دارد. در نزدیکی این درخت بقعه‌ای دیدنی با طرح معماری کهن به نام زیارت پیر واقع شده است.

در جزیره کیش نیز درخت انجیر معابد با برآورد عمر بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ سال، دارای نمایی جذاب و دیدنی می‌باشد. باورهای مردم در این منطقه نسبت به این درخت به نوعی جنبه تقدس به آن داده و به شگون و خوش یمنی آن اعتقاد دارند به‌گونه‌ای که گره‌هایی از نخ و پارچه بر تنه آن می‌بندند.

خاستگاه درخت انجیر معابد

برگ درخت انجیر معابد شفاف ، چرمی و شکننده می‌باشد. این درخت در زمین‌های دارای زهکشی مناسب و حاصلخیز، رشد کرده و در مناطق مرطوب ریشه‌های هوایی بسیار قطوری دارد. مقاومت این درخت در مقابل شوری و خشکی کم بوده در حالی که مقاومت آن در برابر وزش باد، آفات و امراض زیاد می‌باشد. تکثیر این درخت به‌وسیله قلمه نیز به خوبی قابل انجام است.

انجیر معابد در هر سال یک خزان سریع و کوتاه یک ماهه داشته و حتی در برخی موارد برگ‌های آن همیشه سبز است. عمر این درخت بسیار زیاد بوده و معمولا تا چند صد سال عمر می‌کند. در برخی مناطق این درخت را به نام‌هایی مانند انجیر هندی یا انجیر پرتغالی می‌شناسند. میوه این درخت نیز نارنجی رنگ بوده و به شکل فندوق می‌باشد.

کاربردهای درخت انجیر معابد

انجیر معابد به عنوان گیاهی زینتی در خیابان‌ها و یا کنار جاده‌ها کاشته می‌شود، اندکی استفاده‌های دارویی و اقتصادی دارد و نیز گاهی میوه و جوانه‌برگ‌های کوچک آن مصرف خوراکی دارد. عصاره پوست درخت به عنوان دهان شویه برای کم کردن دندان درد یا قوی سازی لثه و نیز برای درمان اسهال، اسهال خونی، سوزاک و زخم معده کاربرد دارد. برگ‌ها و شاخه‌های جوان مسهل بوده و در درمان بیماری‌های پوستی به کار می روند.

خصوصیات گیاه شناسی

درختی بزرگ، ارتفاع تا ۳۰ متر، قطر تنه ۵/۱ تا ۲ متر، رشد سریع، همیشه سبز که در مناطق با آب و هوای موسونی نیمه خزان کننده و خزان کننده است. برگ‌ها براق، سبز تیره، چرمی، لرزان و قلبی شکل که نوک دراز و مخروطی شکل دارند. دارا بودن نوک دراز و مخروطی باعث می شود که شناسایی این درخت به آسانی صورت گیرد. دمبرگ‌ها کشیده که برخی اوقات تا ۱۳ سانتی متر نیز می‌رسند. پهنک برگ بیضی پهن تا بیضی کروی، ۲۵-۷ × ۱۶-۴، حاشیه‌ها صاف و گاهی موج‌دار، رگبرگ‌های اصلی ۲ و به ندرت ۳ جفت، رگبرگ‌های فرعی ۶ تا ۹ جفت. برگ‌های آویخته با دمبرگ‌های طویل با کوچکترین نسیم‌ها می‌رقصند و برخورد برگ‌ها به هم صدایی دلنواز شبیه صدای باران بوجود می‌آورد. پوست خاکستری کم‌رنگ که مرتبا به صورت تکه‌هایی کنده شده و مجددا بازسازی می‌گردد. تنه در درختان جوان گرد بوده و به موازات پیر شدن برآمدگی‌ها و شیارهای بی‌نظمی روی آن ایجاد می شود. میوه‍‎ها به صورت جفتی رشد می‌کنند و بعد از رشد گل‌ها را می‌پوشانند. میوه‌های رسیده ارغوانی رنگ هستند.

تولید مثل

برای تشکیل میوه، همانند سایر گونه‌های انجیر، فعالیت زنبورهای گرده افشان الزامی است، به طوری که در مناطقی که این حشرات وجود ندارند میوه‌ای تشکیل نمی‌گردد . میوه‌های رسیده توسط پرندگان خورده می‌شوند، همانند انجیر بنگالی بذرها بوسیله پرندگان به روی یک درخت انتقال می‌یابند، جوانه زده و به صورت اپی‌فیت روی درخت میزبان رشد می‌کند. بسته به نوع درخت میزبان و شرایط اقلیمی ممکن است میزبان بوسیله فشار آوردن به ریشه این درخت آن را از پای درآورد، به هر حال این بدان معنا نیست که انجیر بنگالی و معابد گیاهانی پازیت هستند، این درختان از گیاه میزبان تغذیه نمی‌کنند بلکه مواد غذایی خود را از باران و هوا بدست می‌آورند تا اینکه ریشه‌های هوایی آن‌ها به زمین برسد.

تکثیر

انجیر از راههای غیر جنسی و جنسی قابل تکثیر است. ازدیاد غیر جنسی : ۱- ازدیاد به وسیله قلمه : شاخه های ۲و۳ ساله یا شاخه های رسیده یک ساله را به بزرگی حدود ۲۰ سانتی متر در پائیز و یا زمستان پس از ریختن برگهایشان بریده و دسته بندی کرده تا بهار سال آینده در خاک مرطوب نگه می دارند در بهار آنها را می کارند هنگام کاشت تنها آخرین جوانه باید از خاک بیرون باشد. قلمه ها خیلی زود و آسان ریشه می دهند یکسال بعد قوی ترین آنها که بهتر از سایر قلمه ها رشدکرده اند جدا کرده در اردیبهشت ماه در محل کاشت اصلی می کارند. این روش آسانترین راه ازدیاد درختان انجیر است. در پائیز یا زمستان قلمه را فوراً در گرمخانه نیز می توان کاشت و در بهار به باغ انتقال داد. ازدیاد به وسیله قلمه این برتری را نسبت به پا جوش دارد که گیاه حاصل از قلمه مقاومت بیشتری در مقابل سرما از خود نشان می دهد.

۲- ازدیاد به وسیله پا جوش : درختان انجیر معمولاً پاجوش زیاد می دهند که از آنها در ازدیاد آن استفاده میشود. بدین طریق که پس از جدا نمود نشان از درخت مادر ابتدا آنها را در خزانه می کارند تا خوب و به انداره کافی ریشه ایجاد کنند سپس تنها قویترین و بهترین و سالم ترین آنهارا به جایی که باید کاشته شوند انتقال می دهند.

پیوند : در موارد بخصوص انجیر را بوسیله پیوند شکمی نیز زیاد می کنند. برای این کار بذر Ficus Carica یا Ficus sycomorus را کاشته و از گیاهی که تولید میشود به عنوان پایه استفاده می شود و در روی آن واریته ای را که می خواهند زیاد کنند، پیوند می کنند درختهای پیوند شده، قادرند در زمینهای نا مساعدتری هم رشد کرده و به اندازه کافی میوه دهند.

خواباندن : شاخه های انجیر را در حالیکه از درخت مادر جدا نشده باشند.هر گاه در خاک بخوابانند پس از مدتی ریشه داده از هر جوانه یک نهال به وجود می آید. ولی از آنجایی که قابلیت انعطاف چوب انجیر کم است و خیلی آسان می شکند معمولاً از این روش کمتر استفاده می شود.

ازدیاد جنسی :ازدیاد جنسی به وسیله بذر تنها برای انواعی از انجیرها ممکن است که پس از گرده افشانی میوه‌هایشان بذر می دهند یعنی انجیر هایی که هنگام خوردن بذرهایشان زیردندانها صدا می دهند. بخاطر تفرق صفات از ازدیاد به وسیله بذر برای ایجاد باغ انجیر استفاده نمی کنند برای گرفتن بذر، انجیر رسیده را با انگشتان دست فشار داده خوب له می کنند. آنگاه آنها را در غربال خیلی ریز ریخته زیر شیرآب می گیرند. با فشار آب گوشت میوه از سوراخهای غربال عبور کرده و بذرها باقی می مانند. بذرها را در سایه خشک کرده و می کارند.

کاشت بیش از ۸۰۰ اصله نهال انجیر معابد در جزیره قشم

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، تورج امانی گفت: این میزان اصله نهال انجیر معابد با توجه به سازگاری این گیاه و تحمل آن در شرایط محیطی قشم با هدف زیباسازی منظر عمومی در قشم کاشته می شود.
او از درخت انجیر معابد به عنوان یکی از پوشش های گیاهی جزایر خلیج فارس نام برد و افزود: انجیر معابد با ویژگی های ظاهری خاص یکی از روییدنی‌های شگفت‌انگیز جزیره محسوب می‌شود و رویشگاه های این گیاه همواره مورد علاقه بومیان و گردشگران بوده است.
به گفته مدیر امور شهری و روستایی سازمان منطقه آزاد قشم، درخت  انجیر معابد گیاهی زینتی و بسیار پر شاخ و برگ و پرسایه و با عمر طولانی است که تا  ارتفاع ۳۰ متر قادر به رشد بوده و ریشه هوایی بسیار قطوری دارد که به طرف زمین آویزان می شود و از این درخت در حوزه دارویی هم استفاده می کنند.
امانی یادآور شد: درخت انجیر معابد که به درخت لور و انجیر هندی نیز معروف است، جزء بلندترین درختان بشمار آمده و چرخه زندگی غیر معمولی دارد و در مقابل آفات و امراض و وزش باد دارای مقاومت زیادی بوده و نیازی به هرس سالیانه ندارد و بهتر است به حالت آزاد و به فرم طبیعی رشد کند.
وی گفت: هماهنگی ها و‌مکاتبات لازم در خصوص کاشت این‌گونه گیاهی با دهیاری ها انجام گرفته و متقاضیان کاشت انجیر معابد در روستاهای جزیره قشم می توانند با مراجعه به مدیرت امور شهری و روستایی سازمان منطقه آزاد قشم ضمن کسب اطلاعات مربوط به شرایط آماده سازی بستر کاشت و نحوه نگهداری این درخت، نهال انجیر معابد را برای کاشت دریافت نمایند.

  • نویسنده : قشمرو
  • منبع خبر : qeshmro.com