جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: ما در عرصه ساخت ماهواره و «ماهواره‌بر» به دستاوردهای خوبی رسیده‌ایم و در آینده نزدیک، خبرهای بسیار خوبی در این رابطه خواهیم شنید.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار قاسم تقی زاده جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در آیین اختتامیه بیست و یکمین همایش صنایع دریایی و دریا نوردی که عصر امروز (پنج شنبه) در دانشگاه اسلامی واحد قشم برگزار شد، اظهار داشت: شبکه ارتباط دریایی در گذشته کانون ارتباط دریایی بین کشورها بود و امروز نیز با وجود پیشرفت هایی که در حوزه صنعت صورت گرفته است، دریا از مهم ترین بسترهای ارتباطات جهانی محسوب می شود.

وی با اشاره به اهمیت تسلط بر دریا و ارتباط آن با قدرت اقتصادی، گفت: اهمیت دریا از لحاظ سیاسی، اقتصادی و… بر کسی پوشیده نیست و کشوهایی که در گذشته از قدرت دریایی برخوردار بودند، توانستند مستعمرات خود را گسترش و بر بخش اعظمی از جهان تسلط پیدا کنند.

جانشین وزیر دفاع افزود: در طول تاریخ همواره کشورهای دریایی بر کشورهای که در زمین محصور و محدود بوده اند برتری سیاسی، اقتصادی و نظامی داشته اند.

سردار تقی زاده با اشاره به اهمیت منطقه شمال اقیانوس هند و دریایی عمان، گفت: این منطقه کریدور انتقال انرژی جهانی است و ایران با داشتن مرز های آبی فراوان از ویژگی خاصی برخوردار است، که باید برای توسعه دریا محور به آن توجه داشت.

وی خاطرنشان کرد: ما برای توسعه دریا محور، ملزم به ارتباط نزدیک با دانشگاه هستیم تا بتوانیم دکترین ها و نقش های راه را متناسب با نیازها و ظرفیت ها طراحی و به سوی آن حرکت کنیم.

جانشین وزیر دفاع در اهمیت اقتصادی توجه به دریا گفت: تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۴۰ میلیون شغل مرتبط با دریا و بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار تراکش مالی این عرصه خواهد بود که باید با تلاش سهم خود را در این عرصه افزایش دهیم.

سردار تقی زاده با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری و تاکیدات ایشان برای استفاده از ظرفیت های دریا در جهت پیشرفت کشور، گفت: ایشان همواره بر اهمیت و توجه بیشتر به دریا و ظرفیت های آن تاکید دارند، ما نیز وظیفه داریم تا براساس خواست ایشان برنامه توسعه دریا محور را با توجه به ظرفیت های مان پیش ببریم.

وی تصریح کرد: قدرت های دریایی همواره ۳ مولفه را از جمله ناوگان نظامی، ناوگان دریایی و زیر ساخت های دریایی مد نظر دارند، که برای رسیدن به اهداف باید در این سه موضوع به پیشرفت های مطلوبی دست یابیم.

جانشین وزیر دفاع در خصوص خدمات و توانمندی های سازمان صنایع دریایی، گفت: مجموعه سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع از سال ۹۱ و با مسئولیت امیر دریادار رستگاری کارهای بزرگی را انجام داده است و در این پنج سال نیازهای نیروهای مسلح را به خوبی تشخیص داده و با طراحی و تولید تجهیزات نیازها را مرتفع کرده است. همچنین این سازمان در بخش صنعتی و تفریحی نیز به دستاوردهای فراوانی دست یافته است.

سردار تقی زاده با اشاره به نسل جوان مستعد، تاکید کرد: امروز دانشمندان جوان ما با میانگین ۳۲ سال سن توانسته اند به پیشرفت هایی دست یابند که دنیا آنها را تحسین کند، امروز موشک های ما در دقت به مرحله نقطه زنی رسیده اند و ما از موشک های دقیق زن یا نقطه زن برخورداریم.

وی گفت: ما در عرصه ساخت ماهواره و «ماهواره بر» به دستاوردهای خوبی رسیده ایم که ازجمله می توان به ماهواره بر سیمرغ اشاره کرد که ان شاءالله در آینده نزدیک خبرهای بسیار خوبی در این رابطه خواهیم شنید.

جانشین وزیر دفاع افزود: در عرصه موشک های پدافندی نیز به سامانه کنترل ترکیبی دست یافته ایم که باور ۳۷۳ نمود عینی آن بوده و در قیاس با اس ۳۰۰ از قابلیت های بسیار بالاتری برخوردار است.

سردار تقی زاده گفت: در حوزه ساخت جنگنده ها نیز ما توانسته ایم جنگنده بومی کوثر را تولید و خط تولید آن را راه اندازی کنیم.

وی ادامه داد: در صنعت دریایی نیز انواع و اقسام شناورها مانند جماران ۲ و سهند را تولید کرده ایم که در کلاس جهانی قرار دارند و نسبت به نمونه های مشابه خارجی از قابلیت های بیشتری برخوردارند.

جانشین وزیر دفاع اضافه کرد: در حوزه ساخت زیردریایی ها نیز دستاوردهای داشته ایم که برای دیگران خیره کننده است و همه این دستاوردها به برکت اعتماد به جوانان و ارتباط با بیش از ۹۰ دانشگاه و ۶۰۰ شرکت دانش بنیان مسیر شده است.

سردار تقی زاده با تاکید بر اینکه ما امروز بنا نداریم تا با کشورهای دیگر جنگ و یا رقابت تسلیحاتی داشته باشیم، گفت: امروز به برکت انقلاب اسلامی و تلاش جوانان و متخصصان این مرز و بوم به بازدارندگی فعال رسیده ایم.

وی در پایان گفت: بنابر فرامین فرمانده معظم کل قوا، دریا برای ما اولویت اول است از این رو وزارت دفاع حمایت و پشتیبانی از صنایع دریایی را وظیفه ذاتی خود می داند و برای توسعه دریا محور و تبدیل ظرفیت ها به یک قدرت دریایی تلاش لازم را می کند.