رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: رزمایش دریایی «مرکب» آغاز همکاری‌های آتی میان ایران، روسیه و چین خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر دریادار امیر رستگاری رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح امروز (پنج‌شنبه) در حاشیه بازدید از بیست و یکمین نمایشگاه صنایع دریایی و دریانوردی که در جزیره قشم برگزار شد، در جمع خبرنگاران، گفت: در هفته گذشته یک رزمایش بی سابقه با حضور قدرت‌های دریایی در محدوده شمال اقیانوس هند برگزار شد که در واقع اثبات کننده توان دریایی نیروهای مسلح ایران اسلامی است.
وی تصریح کرد: رزمایش مرکب بین ایران، چین و روسیه بیانگر اقتدار دریایی جمهوری اسلامی ایران و اثبات آن برای جهانیان است. این اقتدار و توانمندی موجب شد، دو قدرت جهانی یعنی چین و روسیه به این منطقه بیایند و با نیروی دریایی راهبردی ارتش و نیروی دریایی سپاه پاسداران رزمایش مرکبی را در مدت زمان سه روز برگزار کنند.
رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در خصوص اینکه آیا این رزمایش‌ها ادامه خواهد داشت گفت: این تمرینات آغاز رزمایش‌ها و همکاری‌های آتی میان سه کشور قدرتمند دریایی ایران، چین و روسیه خواهد بود.
دریادار رستگاری افزود: رزمایش مرکب ایران چین و روسیه بازخورد منطقه‌ای و جهانی بسیار خوبی داشت و نشان‌دهنده بلوغ صنعتی دریایی ایران در حوزه دفاعی و نظامی است.
رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع خاطر نشان کرد: نکته حائز اهمیت این رزمایش آن بود که ما موفق شدیم با وجود بیش از ۴۰ سال تحریم و فشار ناعادلانه به توانمندی و قدرت دریایی دست بیابیم که تمام تجهیزات دفاعی دریایی مان را خودمان طراحی و تولید کنیم و تمامی شناورهایی که از سوی ایران در این رزمایش مرکب شرکت داده شدن ساخت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بود.
دریادار رستگاری تاکید کرد: نه تنها تمامی شناورهای شرکت کننده از سوی ایران در رزمایش مرکب با چین روسیه تماماً ایرانی بودند، بلکه تسلیحات به کار گرفته شده در این رزمایش نیز تولید داخل بود.
وی اظهار داشت: در این رزمایش ما از سامانه‌های جنگ الکترونیک، توپ‌های دریایی و سامانه‌های کمک ناوبری کاملاً بومی استفاده کردیم و به یک بیان می‌توان گفت تمامی تجهیزات و تسلیحات به کار رفته در این رزمایش از سوی ایران تولید دستان توانمند فرزندان این مرز و بوم بود.
رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع گفت: فرزندان ایران اسلامی به خوبی نشان دادند که می‌توانند علی‌رغم شدیدترین تحریم‌ها و فشارها توان نظامی و دفاعی کشور را روز به روز افزایش دهد و ان شاالله در سال‌های آتی نیز شاهد این گونه رزمایش‌ها و موفقیت‌ها خواهیم بود.