کانی (قشم)، روستایی از توابع بخش حرا شهرستان قشم در استان هرمزگان ایران است.

این روستا بدلیل برخورداری از طبیعت فوق العاده در حوزه ی زمین شناسی در ایجاد ژئوپارک قشم نقش بسازایایی را دارا می باشد بطوری که ژئوسایت نمکدان قشم (بزرگترین غار نمکی جهان و کوه بوخو) و دیواره ی قاضی در این ناحیه واقع شده است.

مردم این روستا مانند دیگر روستاهای قشم مشغول به صیادی هستند ولی در سال های اخیر با توجه به رشد گردشگری در این منطقه برخی نیز از طریق حوزه ی مورد نظر امرار معاش می کنند.

این روستا بدلیل موقعیت استراتژیک اش بخشی از تاریخ جزیره را به خود اختصاص داده است و در این منطقه بقایای تاریخی زیادی وجود دارد.

در روستای کانی بدلیل وجود دشت های زیاد و نوع خاک و محیط متناسب برای پرورش آبزیان از این موقعیت برای رشد اقتصاد و تولید استفاده شده و هم اکنون روستای کانی به عنوان یکی از مکان های شناخته شده در حوزه ی پرورش آبزیان در کشور شناخته می شود هم چنین اولین مزرعه پرورش میگو متراکم و به روش پیشرفته در جزیره ی قشم نیز در این روستا قرار دارد و مزارع پرورش میگو باعث ایجاد اشتغال بسیار خوبی برای افراد گشته است.

از جاذبه های طبیعی فوق العاده در این منطقه می توان به وجود گنبد و غار نمکی، کوه بوخو، دیواره قاضی، دره شوره،معدن کبریت،مزارع پرورش میگو، اشکال طبیعی ، چشمه های نمکی نام برد.

از افراد معروف و بزرگ روستای کانی می توان به ابراهیم رووا(ابراهیم ناصحی)،علی عبدالله(علی شافعی) شیخ مکتوب شافعی و ملا نام برد که در سراسر جزیره شناخته شده بودند و در دوره ی خود از شخصیت های مهم غرب جزیره به شمار می رفتند.

جمعیت

این روستا در دهستان دولاب قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایراندر سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۱۱ نفر (۶۵خانوار) بوده‌است.

جمعیت۳۳۷ نفر (سرشماری ۹۵)